Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Słowo na niedzielę 16 listopada

Słowo na niedzielę 16 listopada

Liturgia Słowa na niedzielę 16 listopada 2014 roku.

Czytanie z Księgi Przysłów:

Niewiastę dzielną któż znajdzie?
Jej wartość przewyższa perły.
Serce małżonka jej ufa,
na zyskach mu nie zbywa;
nie czyni mu źle, ale dobrze
przez wszystkie dni jego życia.
O len się stara i wełnę,
pracuje starannie rękami.
Wyciąga ręce po kądziel,
jej palce chwytają wrzeciono.
Otwiera dłoń ubogiemu,
do nędzarza wyciąga swe ręce.
Kłamliwy wdzięk i marne jest piękno:
chwalić należy niewiastę, co boi się Pana.
Z owocu jej rąk jej dajcie,
niech w bramie chwalą jej czyny.

Czytanie z Pierwszego Listu do Tesaloniczan

Nie potrzeba wam, bracia, pisać o czasach i chwilach. Sami bowiem dokładnie wiecie, że dzień Pański przyjdzie jak złodziej w nocy.
Kiedy bowiem będą mówić: „Pokój i bezpieczeństwo”, tak niespodziana przyjdzie na nich zagłada, jak bóle na brzemienną, i nie ujdą. Ale wy, bracia, nie jesteście w ciemnościach, aby ów dzień miał was zaskoczyć jak złodziej. Wszyscy wy bowiem jesteście synami światłości i synami dnia. Nie jesteście synami nocy ani ciemności.
Nie śpijmy przeto jak inni, ale czuwajmy i bądźmy trzeźwi.

PSALM

Błogosławiony, kto się boi Pana.

Szczęśliwy człowiek, który się boi Pana *
i chodzi Jego drogami.
Będziesz spożywał owoc pracy rąk swoich, *
szczęście osiągniesz i dobrze ci będzie.

Błogosławiony, kto się boi Pana.

Małżonka twoja jak płodny szczep winny *
w zaciszu twojego domu.
Synowie twoi jak oliwne gałązki *
dokoła twego stołu.

Błogosławiony, kto się boi Pana.

Tak będzie błogosławiony człowiek, *
który się boi Pana.
Niech cię z Syjonu Pan błogosławi †
i abyś oglądał pomyślność Jeruzalem *
przez wszystkie dni twego życia.

Błogosławiony, kto się boi Pana.

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść:
„Pewien człowiek, mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał.
Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi.
Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: »Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem«”.

SŁOWA NADAL AKTUALNE, MĄDROŚĆ TYCH, KTÓRZY ODNALEŹLI JEZUSA

Co kryje się pod hasłem pokój? Zdaje się tylko dziecko nieświadome zasad panujących w świecie przekonane będzie, że słowo to niesie ze sobą kryształowo czystą dawkę przyjaźni międzyludzkiej oraz przyjaznej koegzystencji. Wystarczy prześledzić współczesne media elektroniczne, by przekonać się na własne oczy, że słowo pokój w dzisiejszych czasach staje się jednym z najbardziej niebezpiecznych i groźnie brzmiących wyrazów. Kraje miłujące pokój i wspólnota międzynarodowa to zazwyczaj w języku współczesnej nowomowy polityczno – biznesowa koalicja państw dokonująca bez wypowiedzenia wojny aktu ataku na inne państwo. Operacja przywracania pokoju, prawie zawsze oznacza działania militarne, czyli wojnę. Jak wyglądają pokojowo nastawieni rebelianci, to możemy sobie tylko wyobrazić, po skali zniszczeń i rosnącej licznie ofiar w różnych tzw. lokalnych konfliktach. Make peace not war chciałoby się powiedzieć, gdyby nie fakt, że anarchia i demoralizacja jakie towarzyszyły ruchowi głoszącemu tę tezę spowodowały globalnie jeszcze większe spustoszenie, niż wojny, przeciwko którym protestowano.

Pokój Mój daję Wam, nie tak jak daje świat, powiedział do nas Zbawiciel. Dostaliśmy z woli Bożej jako część owego majątku o którym mówi dzisiejsza Ewangelia cały świat, abyśmy byli jego gospodarzami. Jedni dostali odpowiedzialność za państwa i narody, inni za nieco mniejsze wspólnoty, jeszcze inni przyjęli tylko i aż odpowiedzialność za swoje rodziny i za siebie. Biada jednak światu, jeśli u podstaw odpowiedzialności moralnej każdego człowieka nie leży odpowiedzialność za siebie. Ów jeden talent, którym wzgardził bohater przypowieści można przecież odnieść do życia. Zaprzepaszczenie tego dobra, przekreśla możliwość sięgnięcia po większe dobro i większą odpowiedzialność.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE

Księga Przysłów, a ściślej rzecz biorąc fragment, jaki znalazł się w pierwszym czytaniu, głosi pochwałę dzielnej niewiasty. Wielu podniosłoby współcześnie wielkie larum, że to sprzeczne z powszechnie narzucaną wbrew rozumowi ludziom ideologią. Tyle, że człowiek postępujący wbrew prawu, jakie Odwieczny Stwórca zapisał w ludzkiej naturze, marnuje życie szukając prawdziwej wolności, podczas gdy każdy kolejny grzech pogrąża ich w coraz większej niewoli. Dożyliśmy czasów, przed którymi przestrzegał już św. Paweł. Słowo pokój, stanowi jego zaprzeczenie, wolność jakże często otwiera drogę do całkowitego zniewolenia, tylko Bóg niezmiennie darzy nas prawdziwą miłością i przypomina, abyśmy dobrze wykorzystali powierzoną nam wadzę nad kawałeczkiem świata, jaką każdy z nas otrzymał.

PROPOZYCJA DLA ODWAŻNYCH

Czy stać nas na to, aby dobrze wykorzystać powierzone nam życiowe talenty?


Komentarze

Podobne informacje

Słowo na niedzielę 18 czerwca

Słowo na niedzielę 18 czerwca

2017-06-18 06:11:02

Liturga Słowa na niedzielę 18 czerwca 2017 roku. Zapraszamy wszystkich Polaków w kraju i na świecie do udziału w transmisji Mszy Świętej. Wystarczy kliknąć na link przekierowujący do tej transmisji o godz. 18.


Słowo na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Słowo na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

2017-06-15 08:59:58

Liturgia Słowa i Procesji Bożego Ciała 2017 .


Słowo na niedzielę 11 czerwca

Słowo na niedzielę 11 czerwca

2017-06-11 09:18:44

Liturga Słowa na niedzielę 11 czerwca 2017 roku. Zapraszamy wszystkich Polaków w kraju i na świecie do udziału w transmisji Mszy Świętej. Wystarczy kliknąć na link przekierowujący do tej transmisji o godz. 11 i 18.


Premier Beata Szydło na uroczystościach z okazji jubileuszu 100. rocznicy objawień w Fatimie

Premier Beata Szydło na uroczystościach z okazji jubileuszu 100. rocznicy objawień w Fatimie

2017-06-07 10:47:59

Premier Beata Szydło wzięła udział w uroczystej mszy świętej z okazji jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich. Uroczystość odbyła się dziś  w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkachw Zakopanem. W wydarzeniu uczestniczyli także Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką i członkowie Rady Ministrów.  Wcześniej szefowa polskiego rządu spotkała się z mieszkańcami Zakopanego, którzy towarzyszyli jej w drodze do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.


Słowo na 4 czerwca, niedzielę Zesłania Ducha Świętego

Słowo na 4 czerwca, niedzielę Zesłania Ducha Świętego

2017-06-04 10:40:08

Liturga Słowa na niedzielę 4 czerwca 2017 roku. Zapraszamy wszystkich Polaków w kraju i na świecie do udziału w transmisji Mszy Świętej. Wystarczy kliknąć na link przekierowujący do tej transmisji o godz. 18.


[VIDEO] Słowo na Niedzielę Wniebowstąpienia z Sokółki

[VIDEO] Słowo na Niedzielę Wniebowstąpienia z Sokółki

2017-05-28 11:04:02

Liturga Słowa na niedzielę 28 maja 2017 roku. Zapraszamy wszystkich Polaków w kraju i na świecie do udziału w transmisji Mszy Świętej. Wystarczy kliknąć na link przekierowujący do tej transmisji o godz. 18.


Słowo na niedzielę 21 maja

Słowo na niedzielę 21 maja

2017-05-21 10:01:41

Liturgia Słowa na niedzielę 21 maja 2017 roku.


Słowo na 14 maja, niedzielę obchodów 100-lecia pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie

Słowo na 14 maja, niedzielę obchodów 100-lecia pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie

2017-05-14 10:46:53

Liturgia Słowa na niedzielę 14 maja 2017 roku.


Słowo na niedzielę 7 maja z Bogatyni

Słowo na niedzielę 7 maja z Bogatyni

2017-05-07 04:07:59

Liturga Słowa na niedzielę 7 maja 2017 roku. Zapraszamy wszystkich Polaków w kraju i na świecie do udziału w transmisji Mszy Świętej. Wystarczy kliknąć na link przekierowujący do tej transmisji o godz. 18.


Słowo na niedzielę 30 kwietnia

Słowo na niedzielę 30 kwietnia

2017-04-30 10:38:14

Liturga Słowa na niedzielę 30 kwietnia 2017 roku. Zapraszamy wszystkich Polaków w kraju i na świecie do udziału w transmisji Mszy Świętej z parafii Matki Bożej Anielskiej w warszawskiej dzielnicy Radość. Wystarczy kliknąć na link przekierowujący do tej transmisji o godz. 18.